Kā bērnam iemācīt rīkoties ar naudu?

Oct 27, 2016 by

aizdevumiNauda ir nepieciešama ikvienam, arī bērniem. Un vecāki arī to arī bērniem dod – pulciņiem, pusdienām skolā, kārumiem vai kafejnīcas apmeklējumam kopā ar draugiem. Taču, lai bērniem rastos pareiza izpratne par naudu un viņi iemācītos ar to apdomīgi rīkoties, svarīgi jau bērnībā ar viņiem par to runāt, veicinot vajadzīgo iemaņu rašanos. Izvairoties par to runāt un domājot, ka tas uz bērniem vēl neattiecas, vecāki patiesībā atvasei kaitē – bērnam radīsies priekšstats, ka nauda nav tik nozīmīga, lai par to interesētos. Otrkārt, ja bērns neko nezina par to, kā nauda tiek pelnīta un neapzinās tās vērtību, viņš var sākt domāt, ka nauda aug kokos. Tas var veicināt vieglprātīgas attieksmes veidošanos, novedot pie sarežģījumiem nākotnē.

Runājiet ar bērnu par naudu

Bērnam pastāvīgi lēmumi par to, kā tērēt naudu, ir jāpieņem sākot no brīža, kad tam tiek izsniegta kabatas nauda, tādēļ sarunas par to ir svarīgi veikt vēl pirms tam. Bērns ir jāiesaista ģimenes budžeta plānošanā – tādā izpratnes līmenī, kādā viņš to saprot. Viņam ir jāsaprot, ka par katru rotaļlietu vai našķi veikalā jāatstāj zināma nauda summa. Priekšstatam varat arī pastāstīt, cik ilgu laiku jums jāstrādā, lai iegādātos konkrēto lietu. Lielāki bērni var piedalīties ģimenes budžeta plānošanā, kopīgi nosakot mērķus un veidojot iekrājumus. Tāpat lielākos bērnus varat iepazīstināt ar informāciju par ikmēneša obligātajiem maksājumiem vai mudināt kopīgi iepirkties un pēc tam pārrunāt, cik daudz naudas aiziet pārtikai un citām ikdienā vajadzīgajām lietām.

Organizējiet dažādas motivējošas aktivitātes

Lai veicinātu bērna izpratni par finansēm, noderīgas ir dažādas motivējošas aktivitātes. Piemēram, var vienoties par atlīdzību, ja bērns izrāda iniciatīvu veikt kādus mājsaimniecības darbus vai kā citādi palīdz vecākiem. Saņemto naudu bērns var ielikt savā krājkasītē, lai sakrātu kādai sen kārotai lietai. Lai veicinātu izpratni par naudu, pastāv iespēja arī rosināt bērnu pārdot lietas, kas viņam vairs nav vajadzīgas – piemēram, rotaļlietas, ar ko viņš vairs nespēlējas vai apģērbu, no kā ir izaudzis. Iegūto naudiņu bērns var pievienot iekrājumiem vai uzreiz iegādāties kādu nepieciešamu lietu.

Rosiniet bērnu veidot iekrājumus

Iekrājumu veidošana palīdz apzināties lietu vērtību un māca taupīt. Palīdziet izvēlēties piemērotu mērķi – piemēram, varat pastāstīt, ka varbūt bērnam nav vajadzīgs jaunākā modeļa telefons, tikai tādēļ, ka draugam tāds ir. Ja paši veidojiet iekrājumus, piemēram, bērna nākotnei vai kādiem citiem mērķiem, pastāstiet par to arī bērnam.

Māciet bērnam taupīt

Ne mazāk nozīmīgi bērnam iemācīt arī taupīt. Piemēram, pastāstīt, ka uzreiz nevajadzētu iztērēt visu kabatas naudu, jo tas var radīt situāciju, ka pēc tam nepietiek pat elementārām lietām, piemēram, pusdienām skolā. Tāpat bērnam jāstāsta, ka naudu vajag tērēt apdomīgi, nevis izdot par lietām, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgas.

Rādiet labo piemēru

Pats būtiskākais faktors, kas veicina pareizas izpratnes veidošanos – labais piemērs. Ja vecāki paši neapdomīgi tērē naudu, viņiem ir noformēti neskaitāmi aizdevumi, viņi neveido iekrājumus un regulāri nespēj izdzīvot līdz algas dienai, visi centieni iemācīt bērnam pareizu attieksmi pret naudu var izrādīties veltīgi. Vairāk informācijas šeit.

Nauda ir būtisks faktors ikviena cilvēka dzīvē, tādēļ ir svarīgi pareizu izpratni veidot jau no mazotnes. Pirmās iemaņas personīgo finanšu pārvaldīšanā iemācamies ģimenē, tādēļ vecākiem savu atbildību šajā jomā nevajadzētu vērtēt par zemu.

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *