Kādu apkures katlu izvēlēties?

Aug 14, 2012 by

Lielākoties cietā kurināmā katli der gan malkai, gan briketēm, gan akmeņoglēm. Cietā kurināmā katlus var iedalīt trijās lielās grupās – čuguna (ķeta) katli, tērauda un malkas gāzes ģenerācijas katli. Gan tirgotāji, gan lietotāji vēl joprojām diskutē, kurš no šiem katliem ir labākais. Katram no šo katlu veidiem ir daudz atbalstītāju. Čuguna apkures katli Latvijā ir zināmi vairāk nekā 40 gadus. Šie katli, ja pareizi apsaimnieko, kalpo 20-35 gadus. „Latvijā joprojām daudz izmanto lietuviešu ražojuma čuguna katlu, kas nokalpojuši 30 un vairāk gadus. Čuguna katlu lielākā priekšrocība ir ilgs kalpošanas laiks, tiem nav īpašu prasību kurināmajam. Kā mīnusu var pieminēt zemāku lietderības koeficientu salīdzinot ar tērauda kaltiem” Čuguna katli no sava pirmsākuma vairāk bija paredzēti kurināšanai ar akmeņoglēm, kur ir zemāka liesma, bet mainoties kurināmā struktūrai, jaunā tipa čuguna katlus ir iespējams kurināt ar malku ar pietiekami augstu lietderības koeficientu. Salīdzinot jaunās uzbūves OPOP čugunu katlu ar vecākas sistēmas Lietuviešu vai citiem katliem, tāpat ir ļoti liela atšķirība malkas patēriņā. Daudzi klienti ir teikuši, ka uzstādot jaunu OPOP katlu ir ieguvuši pat līdz 1/3 malkas ekonomiju salīdzinot ar iepriekšējā katla patēriņu.

Katla kalpošanas laiku ļoti ietekmē kurtuves kvalitāte un materiāls. Eksperts iesaka izvēlēties pārbaudītus ražotājus. Latvijā populārākie ir Viadrus un OPOP čuguna katli. Ne velti, par vadošo čuguna ražotājvalsti tiek uzskatīta Čehija, kur abas iepriekš minētās markas tiek ražotas. Tiem ir augsta kvalitāte un pieejam cena.

Tērauda katlu pluss – augstāks lietderības koeficients, vieglāk tīrāms salīdzinot ar čuguna katliem. Katli pieejami ar malkas ielādi no priekšpuses, gan arī ir specifiskāki, ar malkas ielādi no augšas. Ja nav liela telpa atvēlēta katlam, ļoti labi iederas un vieglāk ir izmantot no augšas ar malku papildināmu katlu. Šādus centrālapkures katlus firma OPOP piedāvā sākot ar jaudu no 10kW, kas būs piemērots mazā mājā, vasarnīcā vai dzīvoklī līdz pat jaudai 49kW, kas derēs pat mājai līdz 500m2. Šādu jaudu katlu cenas ir no 400-800Ls robežās. Tēraudu katla kalpošanas laiks ir mazāks kā čuguna katliem, bet malkas patēriņš tērauda katliem būs mazāks.

Pati augstākā efektivitāte ir malkas gāzģenerācijas katliem. Gāzģenerācijas katlu būtiskākā atšķirība no parastajiem apkures ir tā darbības princips un efektivitāte. Malkas gāzģenerācijas katla vienkāršots darbības princips: malkas degšana ir process, kurā malkai degot notiek savienošanās ar skābekli un rodas CO2. CO2 reducējas par CO (tvana gāze), kura ir degoša gāze. Tad CO tiek pievienots sekundārais gaiss un tā sadeg. Tā rezultātā viss katlā ievadītais skābeklis (gan primārais, gan sekundārais) piedalās degšanas procesā, kā rezultātā sasniedzam sadegšanas efektivitātes uzlabojumu līdz pat 20% salīdzinājumā ar parastās degšanas apkures katliem. Vienīgi šie katlos izmantotajai malkai jābūt ļoti sausai, mitruma daudzums nedrīkst pārsniegt 15%.

Malkas/granulu apkures katli

Pēdējo gadu laikā arvien populārāki paliek granulu katli. Tos var gandrīz dēvēt par pilnīgi automatizētu apkuri, ar nepieciešamību pāris reizes nedēļā papildināt granulu tvertni un pāris reizes mēnesī iztīrīt to. Granulu apkure ir par 30% dārgāka kā malkas apkure, bet vienkārša apkures sistēmā, bez akumulācijas tvertnēm, palīdz uzturēt vienmērīgu un patstāvīgu temperatūru apkurināmās telpās. Vairāki vadošie ražotāji, ieskaitot Čehu firmu „OPOP”, piedāvā granulu/malkas katla apvienojumu vienā katla korpusā. Tas nozīmē kamēr esat mājās vai arī ir vēlme pašam kurināt, varat kā kurināmo izmantot malku, bet kad dodaties prom vai arī nav vēlme nodarboties ar kurināšanu, pieslēgt granulu degli. Šāds katls ir ļoti noderīgs, ja sanāk īsāku vai garāku laiku pavadīt ārpus mājas un ja malkas katlam šajā laikā nevar nodrošināt regulāru kurināšanu, nebūs jāuztraucas, ka sistēma var aizsalt un atgriezīsieties jau siltā mājā. Pastāv arī iespēja katlam pieslēgt GSM moduli, kad katlu var vadīt caur telefonu vai internetu. Tas dod iespēju būt pilnīgi pārliecinātam par temperatūru mājā, kā arī prombūtnes laikā samazināt telpu temperatūru un atgriežoties mājas nosūtot komandu katlam, paaugstināt sistēmā temperatūru, lai sasniegtu vēlamo komfortu telpā.

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *