Saules kolektors – veids, kā izmantot saules enerģiju

Apr 11, 2013 by

Nemitīgais siltumenerģijas izmaksu pieaugums un cīņa ar apkārtējās vides piesārņojumu liek cilvēkiem arvien vairāk aizdomāties par ekoloģiski tīrāku un lētāku enerģijas avotu izmantošanu. Pirmajā vietā šajā avotu sarakstā nemainīgi atrodas saules enerģija.

Kas ir saules kolektori?

Saules kolektori ir ierīces, kas absorbē saules gaismu un pārvērš to siltumenerģijā, kas tālāk tiek nodota siltumnesējam (šķidrumam). Siltumu tālāk iespējams izmantot siltā ūdens ražošanai un apkurei. Modernie saules kolektori to īpašā pārklājuma dēļ absorbē vairāk saules enerģijas nekā, piemēram, to spētu veikt parasti saules gaismu absorbējoši priekšmeti, kas tikuši nokrāsoti melnā krāsā.

Kā liecina valstī veiktie pētījumi, Latvijas klimatiskajos apstākļos iespējams sekmīgi izmantot saules kolektoru sistēmas un, atkarībā no laikapstākļiem un valdošā gadalaika, gūt atbilstošu daudzumu siltuma enerģijas.

Siltuma iegūšana no saules kolektora

Pastāv vairākas tehniskas nianses siltuma iegūšanai no saules kolektoriem. Pirmkārt, kolektori efektīvi ģenerē tā saucamo zema potenciāla siltumu. Šīs ierīces parasti ir domātas siltumnesēja uzsildīšanai līdz +50°С, bet, lai arī pie augstākiem rādītājiem saules kolektora liederības koeficients var pazemināties, tas spēj uzsildīt ūdeni (līdz 500 litriem!) līdz pat +90°С.

Otrkārt, saražotā siltuma daudzums ir atkarīgs no gaisa temperatūras, laikapstākļiem (skaidrs-apmācies), kurā gaismas pusē tiks uzstādīta ierīce un kāds būs tās slīpuma leņķis. Lielāko ieguvumu no saules kolektoriem Latvijā noteikti iespējams gūt vasaras periodā, kad ar atbilstoša izmēra saules kolektoru palīdzību iespējams mājsaimniecību pilnībā apgādāt ar silto ūdeni. Uzstādot saules kolektorus ar lielāku laukumu, iespējams nodrošināt ievērojamu atbalstu arī citos gadalaikos nepieciešamajai apkurei.

Kā tiek iedalīti saules kolektori

Visplašāk pazīstami ir divi saules kolektoru veidi:

Šis ir visizplatītākais kolektoru veids. Tie sastāv no tumša, matēta siltuma savācēja un siltumnesēja (šķidruma), un ir pārklāti ar rūdītu stiklu. Šāda veida saules kolektora pārklājums un lielais saules enerģijas absorbējamais laukums nodrošina visaugstāko saules enerģijas absorbēšanas koeficientu: 93 – 95%.

  • Vakuuma saules kolektori

Vakuuma saules kolektori ir aprīkoti ar absorbējošu pārklājumu, kas nodrošina mazāku siltuma zudumu. Vakuuma kolektors gūst siltumu kā saulainā laikā (tiešais saules starojums), tā arī dienās, kad debesis ir apmākušās (izkliedētais starojums).

Saules kolektoru izmantošana citur Eiropā

Daudzās attīstītās Eiropas valstīs saules kolektori kļuvuši par neatņemamu saules enerģijas izmantošanas veidu. Joprojām saules kolektoru pielietošanas biežums ir atkarīgs no konkrētajā valstī pastāvošā klimata un saulaino dienu skaita gadā. Vairākās valstīs saules enerģijas pielietojamības efektivitāte atšķiras pat no reģiona uz reģionu. Tā, piemēram, Ukrainā saules kolektori visvairāk tiek izmantoti tās dienvidu krastā Krimā, kur saulaino dienu skaits gadā svārstās no 250 līdz 280 dienām.

Laikā, kad tehnoloģijas ir attīstījušās pietiekoši tālu, lai ļautu cilvēkam efektīvi izmantot siltuma enerģiju un samazināt siltuma izmaksas, vērts apsvērt saules kolektoru uzstādīšanu arī savā īpašumā. Saules kolektoru siltumenerģija ir ne vien lēta, bet arī ekoloģiski tīra, tādēļ to izmantošana ir arī viens no vides ilgstspējīgas attīstības veicināšanas veidiem.

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *