Vai saules baterijas atmaksājas?

Apr 15, 2013 by

saules bateriju paneļiIr loģiski, ja pirms saules bateriju uzstādīšanas tiek uzdots jautājums – vai šāda aprīkojuma ierīkošana manā mājā atmaksāsies? Saules bateriju uzstādīšanai nepieciešams ieguldīt zināmus naudas līdzekļus, bet rezultātus, šķiet, iespējams redzēt tikai ilgtermiņā. Tomēr ilgtermiņa rezultāti tieši ir saules bateriju lielākais pluss. Iegādājoties kādu elektroiekārtu, automobili vai māju, mēs ieguldām, lai iegūtu savā īpašumā kaut ko tādu, kā vērtība ilgstoši paliek nemainīga vai pat laika gaitā paaugstinās. Tieši tāpat ir ar saules baterijām.

Aprēķināts, ka pašlaik Latvijas mājsaimniecībā ierīkotas saules baterijas (saules elektrostacija) atmaksājas vidēji 15 līdz 16 gados. Tomēr šajā aprēķinā netiek ņemti vērā vairāki faktori – mājas īpašuma vērtības celšanās pēc saules bateriju ierīkošanas, ieguldījums apkārtējās vides saglabāšanā u.c.

Garantija

Un ko darīt, ja šo gadu laikā saules baterijām rodas bojājumi un tās vairs nespēj funkcionēt tik efektīvi kā tikko pēc to uzstādīšanas? Pirmkārt, pašlaik ražotās baterijas to izgatavošanā izmantoto materiālu dēļ kļūst arvien izturīgākas pret bojājumiem. Otrkārt, saules bateriju ražotājs dod 25 gadu garantiju to jaudai un faktiski neierobežotu garantiju to kalpošanai, kas pierāda, ka saules baterijas ir labs ieguldījums.

Arī tam, kurš lieto saules baterijas, jāmāk taupīt

Tas, ka tikušas uzstādītas saules baterijas un radies jūtams atbalsts elektroenerģijas patēriņam, vēl nenozīmē, ka elektrības rēķins noteikti kļūs mazāks neskatoties uz to, cik taupīgi vai izšķērdīgi tiek tērēta elektrība. Neatkarīgi no tā, kādā veidā iegūstat elektroenerģiju, izmaksu apjomu iespējams samazināt, sekojot zaļajiem padomiem: izmantojot ekonomiskās spuldzītes, vārot tējkannā tikai nepieciešamo ūdens daudzumu u.c. Samazinot elektroenerģijas patēriņu, arī laiks, kādā saules baterijas atmaksāsies, būs ievērojami īsāks.

Saules bateriju uzstādīšana paaugstina īpašuma vērtību

2011. gadā ASV Nacionālā ekonomisko pētījumu biroja (NBER) veiktais pētījums liecināja, ka saules paneļu ierīkošana palielina mājas vērtību par apmēram 3,5 procentiem, tādējādi vidēji pilnībā nosedzot to instalācijas izmaksas. Lai arī minētais pētījums tika veikts ASV, īpašuma vērtība, uzstādot saules baterijas neapšaubāmi palielinās arī citās valstīs un, tostarp, Latvijā.

Saules baterijas zaļākai pasaulei

Lai gan minētā biroja veiktā pētījuma mērķis nebija aplūkot arī nemateriālo labumu, ko sniedz zaļāks dzīvesveids un saules bateriju uzstādīšana, tika secināts, ka saules bateriju izmantošanas plusi sniedzas tālāk par tikai mājas īpašnieka ieguvumiem. Saules paneļi palīdz samazināt gaisa piesārņojumu un siltumnīcas efektu izraisošo gāzu daudzumu atmosfērā, samazinot ogļu un dabasgāzes izmantošanu elektroenerģijas ražošanā. Tādās valstīs, kurās saules baterijas tiek plaši izmantotas (piemēram, ASV), tiek atvieglota elektrostaciju slodze stundās ar maksimālo elektroenerģijas pieprasījumu.

Protams, saules baterijām, tāpat kā jebkuram tradicionālajam vai alternatīvajam enerģijas iegūšanas veidam, ir savi plusi un mīnusi. Ņemot vērā to, ka Latvijā saules baterijas ienākušas salīdzinoši nesen, nepieciešams palūkoties uz pieredzi ārpus mūsu valsts robežām. Jau fakts vien, ka saules baterijas joprojām tiek izmantotas un kļūst par arvien izplatītāku enerģijas iegūšanas veidu, parāda, ka šīm ierīcēm, domājot ilgtermiņā, ir nākotne. 

      Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *